środa, 8 października 2014

Fragmenty książki "Mindfulness" Marka Williamsa i Danny'ego PenmanaNiedawno (12 września) ukazał się międzynarodowy bestseller "Mindfulness. Trening Uważności" + Audio CD z medytacjami

Fragment książki (plik pdf)             Spis treści (plik pdf)

Z przedmową Jona Kabata-Zinna

Książka ta napisana jest przez Marka Williamsa - profesora psychologii klinicznej na uniwersytecie w Oksfordzie oraz Danny'ego Penmana - dziennikarza Daily Mail, pracującego także w BBC, New Scientist i Independent.

"Mindfulness. Trening uważności" to książka, która na świecie stała się bestsellerem nie tylko ze względu na wiedzę jaką za sobą niesie ale także dzięki praktycznym wskazówkom co zrobić aby odzyskać radość życia. Jak znaleźć spokój i zadowolenie. Pragniesz żyć pełniej i szczęśliwiej? Zdecydowanie polecam przystępne metody, które znajdziesz w książce "Mindfulness. Trening uważności". Tymi słowy książkę rekomenduje znany Daniel Goleman, autor bestsellera "Inteligencja emocjonalna".

"Pragniesz żyć pełniej i szczęśliwiej? Zdecydowanie polecam przystępne metody, które znajdziesz w książce Mindfulness. Trening uważności". W ten sposób książkę rekomenduje znany amerykański psycholog Daniel Goleman, autor bestsellera "Inteligencja emocjonalna".

Czujemy się zabiegani i chronicznie brakuje nam czasu. To tylko dwa przykłady z wielu, które prowadzą współczesnego człowieka do poczucia utraty kontroli nad życiem, stanów lękowych, depresji...

To jeden z najskuteczniejszych poradników, jakie kiedykolwiek pojawiły się w księgarniach. Pozwala opanować techniki, które uświadamiają, jak niewiele trzeba, aby znaleźć spokój w pędzącym świecie. 

Trening uważności ze względu na swoją skuteczność zyskuje coraz większą popularność. Autorzy poradnika korzystają z osiągnięć terapii poznawczej opartej na uważności. Naukowo potwierdzono, że terapia ta stosowana jest z sukcesami m.in. w leczeniu depresji. Jednym z twórców tej metody (MBCT) jest współautor "Mindfulness. Trening uważności", Mark Williams, ceniony profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Zajmuje się on przede wszystkim problemem powracającej depresji. Drugi z autorów, Danny Penman, to dziennikarz "Daily Mail", współpracujący również z "The Independent" oraz telewizją BBC. Odkrył mindfulness po poważnym wypadku, w wyniku którego był czasowo sparaliżowany.

Za pomocą zawartych w poradniku wskazówek autorzy podpowiadają, jak radzić sobie w walce ze stresem czy rozdrażnieniem oraz jak uniknąć poczucia przepracowania i psychicznego wyczerpania. Przedstawiony przez nich program trwa osiem tygodni (każdy tydzień opisany został w oddzielnym rozdziale). Plan ten opiera się głównie na technikach medytacyjnych skoncentrowanych na świadomym oddychaniu oraz na ćwiczeniach medytacyjnych, pozwalających kontrolować zmiany zachodzące w ciele i umyśle. Już kilka minut dziennie poświęconych medytacji przynosi znaczącą poprawę jakości życia i daje poczucie szczęścia. Doskonałym uzupełnieniem książki jest płyta audio CD z ośmioma medytacjami. Ważnym elementem poradnika są także zadania do samodzielnego wykonania oraz historie z życia wzięte, które udowadniają, że to, jak się czujemy, w dużej mierze zależy od nas samych.

Książka "Mindfulness. Trening uważności" pomogła ludziom na całym świecie osiągnąć stan spokoju. Teraz trafia do rąk polskich czytelników. Każdy, kto po nią sięgnie, będzie miał okazję opanować umiejętność skupienia się na chwili obecnej, nauczy się unikać negatywnych myśli i zacznie je traktować raczej jako krótkotrwałe wytwory umysłu, a nie wierne odbicie rzeczywistości.

Dzięki skutecznym technikom relaksacji przedstawionym w "Mindfulness. Trening uważności" można łatwo i skutecznie zredukować codzienny stres i niepokój, zwiększyć świadomość swoich stanów emocjonalnych i nauczyć się właściwie reagować na różne sytuacje. 

Olbrzymie zainteresowanie tematem na całym świecie pozwala sądzić, że również w Polsce "Mindfulness. Trening uważności" powinien przeczytać każdy, kto choć raz myślał o poprawieniu jakości swojego życia i wprowadzeniu w nim trwałych zmian. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Edgard w cenionej przez czytelników serii Samo Sedno.

21 komentarzy :

 1. Ciekawie się zapowiada. Mam nadzieję, że to nie będzie kolejny WSPANIAŁY ŚRODEK NA CAŁE ZŁO... tyle że bardziej na zasadzie placebo.
  Plusem zdecydowanie jest to że autorem jest specjalista - psycholog. Nie zaszkodzi zajrzeć...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki ten świat jest zestresowany skoro potrzebne sa takie ksiązki...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa, czy na temat tej książki wypowiedział się prof. John Kabat Zinn, który był pierwszym psychiatrą, jaki wprowadził techniki medytacji pochodzące z buddyzmu do swojej pracy z pacjentami. Mark Williams, autor tej książki, razem z profesorem napisał wydaną w Polsce książkę "Świadomą drogą przez depresję"( John Kabat-Zinn, Zindel Segal, John Teasdale, Mark Williams). Do tej wspaniałej książki dołączona jest płyta, która pomaga osiągnąć stan medytacji.
  Tutaj widzę również znaczek dołączonej płyty CD, ale nie napisałaś o niej ani słowa.
  Ciekawa jestem jak ta publikacja wypada w porównaniu z książkami profesora Zinna "Świadomą drogą przez depresję" lub "Życie, piękna katastrofa", czy książką "Uważność. Trening pokonywania codziennych trudności" autorstwa Ronalda D. Siegela. Czy wnosi coś nowego, czy stanowi pewne powielenie poprzednich?
  Może jest adresowana do innej grupy czytelników?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamieściłam tylko informację, którą otrzymałam od wydawcy. Nie czytałam tej książki. Poszukałam jednak i znalazłam info o płycie. To Audio CD zawierające 8 medytacji. W książce jest dodatkowo wprowadzenie autorstwa Jona Kabata Zinna. Nie jestem jednak w stanie stwierdzić czy ta pozycja wprowadza coś nowego. Jednak jak poczytałam różne artykuły na jej temat na innych stronach w internecie - podobno to bardzo wartościowa pozycja, jej tłumaczenie na język polski było bardzo oczekiwane przez wielu ludzi.
   Powyższego posta zaktualizowałam o linki do fragmentu książki i spisu treści (zaraz koło okładki). Mam nadzieję, że dzięki tym fragmentarycznym informacjom choć w niewielkiej części odpowiedziałam na Twoje pytania.
   Pozdrawiam ciepło.

   Usuń
  2. Zauważyłam zmiany, które wprowadziłaś i bardzo Ci za nie dziękuję :)
   Muszę sama poszukać tej książki i porównać z tymi, które mam :)
   Dzięki Tobie nie przegapiłam :)

   Usuń
 4. Zazwyczaj nie czytuje poradników, ale reguły są po to aby je łamać:) Dlatego postaram się mieć na uwadze powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze mówiąc najlepszą drogą, by odzyskać radość życia są rozmowy z przyjaciółmi. Ale jeśli ich brakuje człowiek ratuje się takimi pozycjami. Myślę, że to wartościowa (w dzisiejszym zabieganym życiu) pozycja...

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziekuje, napewno skorzystam !!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję, że nie jest to kolejny "złoty środek", który działa na wszystko i jest tani jak barszcz. Takich środków jest pełno i nie tylko na oczyszczenie swego umysłu, ale wydaję mi się, że ta książka faktycznie może mieć coś w sobie i sam po przeczytaniu kilku opinii spróbuję zamówić i podzielę się z wami opinią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie i ja czekam na Twoją opinię z niecierpliwością.

   Usuń
 8. Nie słyszałam nigdy o tej terapii. Publikacja wydaje się bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem fanką tego typu publikacji, nawet jak mnie do końca nie przekonują, to innym mogą pomóc w zmianie poglądów a to się ceni :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja uważam, że jeśli taki właśnie poradnik, swoją pozytywną siłą przekazu, choćby tylko na moment miał zmienić nasz sposób myślenia, to stanowi to już naprawdę znaczący sukces. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja raczej nie przeczytam. Poradniki mnie nie interesują.

  OdpowiedzUsuń
 12. Takie poradniki to raczej nie dla mnie, ale będę pamiętać, jakby ktoś chciał do polecenia :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Może być bardzo ciekawa - w dzisiejszych czasach ludziom brakuje uwagi w wielu sytuacjach.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja zamierzam kupić tę książkę na urodziny siostrze. Myślę, że się ucieszy, czytałem o niej bardzo dobre opinie. Siostra przepada za takimi książkami, a że jest wiecznie zabiegana, może ta publikacja wpłynie na nią pozytywne.. Myślałem tez nad tą drugą książka wspomnianą - "Inteligencja emocjonalna".

  OdpowiedzUsuń
 15. Mi taka książka się przyda, ponieważ jestem strasznie przygnębiona szkołą :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Interesujące! Szczerze powiedziawszy, wcześniej nie słyszałam o tej pozycji, ale teraz mam niesamowitą ochotę poznać ten tytuł i zastosować te wszystkie metody. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń