wtorek, 22 kwietnia 2014

Zauroczenie - Aleksander Sowa

Tytuł: Zauroczenie
Autor: Aleksander Sowa
wydawnictwo: Aleksander Sowa|Self-Publishing
data wydania: 24 maja 2013
ISBN: 9788327239075
liczba stron: 100
kategoria: literatura współczesna
okładka: miękka


To już nie pierwsza publikacja autorstwa Aleksandra Sowy, którą miałam przyjemność przeczytać. Wcześniej sięgnęłam po książkę "Umrzeć w deszczu". Bardzo mi ta pozycja przypadła do gustu, zatem w momencie gdy otrzymałam sposobność poznania jego następnego utworu bardzo się ucieszyłam.

"Zauroczenie" przybliża nam wspomnienia głównej bohaterki - 40-letniej kobiety. Cofamy się wraz z Julią o 20 lat. Dziewczyna właśnie zdała na Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu i poznała w akademiku Igora. Zakochuje się w nim bez pamięci. Później jej uczucie zaczyna przypominać odrobinę obsesję...

Mimo, że utwór ma jedynie 100 stron autor potrafił zobrazować tu miłość, zazdrość, szczęście, tęsknotę, cierpienie, samotność. Pisarz przedstawia w książce miłość trudną. Mężczyzna wykorzystuje naiwną, młodą, niedoświadczoną dziewczynę. A ona nadal darzy go uczuciem. Nie może o nim przestać myśleć. Jest jej inspiracją. Całkowicie zatraca się w miłości. Wielbi jego wyidealizowany obraz. To miłość fatalna, która ma niestety tragiczny finał. 

Aleksander Sowa świetnie uchwycił kobiecy punkt widzenia. Trudne do uwierzenia, że mężczyzna potrafi tak dobrze nakreślić żeńskie uczucia. Nie znajdziemy tu nudnych dłużyzn. Nie jest to z pewnością lektura łatwa i przyjemna. Język przystępny. Szokująca, wzruszająca, intrygująca, zaskakująca. Naszpikowana emocjami. Zakończenie całkowicie niespodziewane. Skłania do zadumy i refleksji.

7 komentarzy :

 1. Z chęcią przeczytam :) Ale Ty masz tempo czytania książek, szacun :O

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytasz szybko? - Ty po prostu gnasz jak TGV (teżewe).
   A po książkę z chęcią sięgnę.

   Usuń
 2. Już od jakiegoś czasu "przymierzam się" do przeczytania jednej z książek p.Sowy i dzięki takim recenzjom chyba w końcu to uczynię. Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nigdy nie miałam okazji do zapoznania się z twórczością tego pana, a jak tak bardzo polecasz "Zauroczenie" to chyba się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tego autora jedynie "Erę wodnika".

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam autora, może kiedyś się suszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze nic tego Autora, wiec muszę zacząć. Szczególnie, że temat bardzo mnie zainteresował :)

  OdpowiedzUsuń