sobota, 1 marca 2014

Umrzeć w deszczu - Aleksander Sowa

Tytuł: Umrzeć w deszczu
Autor: Aleksander Sowa
wydawnictwo: Poligraf
data wydania: 6 sierpnia 2009
ISBN: 9788388330384
liczba stron: 144
kategoria: literatura współczesna
okładka: miękka


"Umrzeć w deszczu" to pierwsza powieść Aleksandra Sowy z którą się zetknęłam. Głównym bohaterem w tej książce jest 40-letni Artur Sadowsky - utalentowany, słynny i wzięty fotoreporter. Przebywa obecnie w Amsterdamie i kontaktuje się z młodą, holenderską dziennikarką aby przekazać jej dzieje swego życia. Bohater opowiada o najdroższym dziadku, który podarował mu jego pierwszy aparat fotograficzny. Wspomina również o tym, że jego przygoda z profesjonalną fotografią rozpoczęła się dopiero wiele lat później w Pradze. Wyjechał tam z powodu cierpienia po bolesnym uczuciu. To właśnie tam rozpoczął studiować. Później przeniósł się do Holandii, gdzie otrzymał ofertę uwiecznienia wojny domowej na Bałkanach. Oczywiście propozycję przyjął i poprzez swoje zdjęcia ukazał światu dramatyczne losy tamtych zdarzeń. W momencie kiedy dochodzi do spotkania z dziennikarką nasz bohater jest już gotowy na śmierć - chce się targnąć na własne życie. Pragnie jedynie jeszcze przed tym ostatecznym czynem dokonać swoistego rachunku sumienia...

Odbiorca wsłuchuje się w te bardzo prywatne wynurzenia, popadając przy tym w ogromne przygnębienie, melancholię. Zdarzenia, których Artur zaznał podczas wojny odmieniły go całkowicie, zmieniły jego postrzeganie świata. Sadowsky to bohater fatalny. Po tragicznych doświadczeniach zdecydował się na samobójstwo. Przywalony ciężarem dramatycznych zdarzeń - załamał się. Czytelnik ma możliwość postarać się zrozumieć ogrom jego bólu. Ale czy ktoś kto nie doświadczył podobnych tragedii jest w stanie pojąć cierpienie Artura?

W książce oprócz porażających, szokujących wizji wojny bałkańskiej odbiorca odnajdzie także bardzo delikatne, stonowane fragmenty erotyczne. Nastrój smutku autor podtrzymuje poprzez wykorzystanie bezpretensjonalnego słownictwa, krótkich i niezwykle treściwych fraz. Styl autora sprawia, że ból, udręka głównego bohatera jest klarowny, jednoznaczny, niezmiernie przekonujący.

Utwór pobudza do głębszych refleksji. Historia niezwykle absorbująca i rozrzewniająca. Cudowna a zarazem bardzo przygnębiająca. Muszę przyznać, że Aleksander Sowa opanował do perfekcji umiejętność kierowania emocjami czytelnika. Opowieść już od pierwszych stron intryguje. Trzyma w napięciu. Czyta się ją bardzo przyjemnie. Niezwykle zaskakujące zakończenie. Książka z grona lektur, które długo pozostają w pamięci.

5 komentarzy :