niedziela, 9 marca 2014

System Victorii - Eric Reinhardt

Tytuł: System Victorii
Tytuł oryginału: La Systeme Victoria
Autor: Eric Reinhardt
tłumaczenie: Agnieszka Rasińska-Bóbr
wydawnictwo: Sonia Draga
data wydania: 12 lutego 2014
ISBN: 9788375088724
liczba stron: 520
kategoria: thiller / erotyk
okładka: miękka


David Kolski nigdy nie śpi z tą samą kobietą dwa razy - z wyjątkiem oczywiście swojej żony. Nagle spotyka Victorię. Szefową HR w firmie międzynarodowej. W trakcie dnia kobieta jest bezwzględną przełożoną, pracującą w tempie błyskawicy i z ogromną wydajnością. W nocy lubi dobre wino, luksusowe pokoje hotelowe i zatraca się w swoich seksualnych fantazjach. David już wkrótce staje się od niej uzależniony. Pod ogromną presją w pracy, nadzorując budowę najwyższego budynku w Paryżu w warunkach zbliżonych do niemożliwych, dostaje nowych sił. Pracuje ciężej, szybciej i lepiej, a potem ucieka, aby poddać się najbardziej intensywnej namiętności seksualnej, jaką kiedykolwiek doświadczył. Czy kobieta jest z nim do końca szczera? Czy jest jego przyjacielem? Kim są dwaj mężczyźni jadący zawsze kilka samochodów za nim?

David, narrator tej książki, jest kierownikiem budowy w firmie budowlanej, nadzoruje budowę najwyższego budynku w Paryżu. To lewicowy liberał, marzyciel, idealista. Nasz bohater jest zmieszany, zdezorientowany, wstrząśnięty bezwzględnością firmy, w której pracuje Victoria i zaniepokojony jej postawą. Zaś Victoria jest na wskroś kapitalistyczna. Oboje ciężko pracują, ale tylko ona ma możliwość cieszenia się urokami kapitalistycznych elit, on natomiast jest rozdarty pomiędzy swoimi wzniosłymi ideałami a ogarniającą go obsesją na tle tej kobiety. Obnażył swoje uczucia a ona pozostaje zagadką do samego końca.

Skomplikowana, przekonująca, ambitnie skonstruowana, zmysłowa opowieść o opętaniu. To połączenie erotyki, thrillera i powieści społecznej. Wielowarstwowy "System Victorii" to także powieść przesycona polityką w starym francuskim stylu. Intrygująca. Poprzez przekonujący, niepokojący portret pozamałżeńskiego romansu ukazuje krytykę współczesnego społeczeństwa. Przedstawia taniec pomiędzy przeciwieństwami we francuskim życiu politycznym. To alegoria kultywująca tradycje Sartre'a i Camusa. Można ją również postrzegać jako stylowy, ultranowoczesny wywód na temat zachodniego systemu kapitalistycznego. Jest jak lustro, które odbija nasze zglobalizowane, kapitalistyczne społeczeństwo, a meandry narracji tworzą olśniewającą grę refleksji i zmuszają czytelnika do głębszych przemyśleń.

2 komentarze :

  1. Ostatnio ciągle wpadają mi w ręce książki wydawnictwa Sonia Draga :) dziś znów nabyłam kolejną, a i Twoja propozycja brzmi intrygująco :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie stronię od erotyków, a jeśli są jeszcze umiejętnie skonstruowane i poruszają inne wątki oprócz seksualnego, to tym lepiej. :)

    OdpowiedzUsuń