niedziela, 23 marca 2014

Niewierna - Reyes Monforte

Tytuł: Niewierna
Tytuł oryginału: La infiel
Autor: Reyes Monforte
tłumaczenie: Zbigniew Zawadzki
wydawnictwo: WAM
data wydania: luty 2014
ISBN: 9788377678312
liczba stron: 580
kategoria: literatura współczesna
okładka: miękka


Główna bohaterka, Sara, jest 24-letnią hiszpańską nauczycielką w szkole językowej. Mieszka z 8-letnim synem i swoim ojcem w Madrycie. Matka kobiety zmarła jeszcze przed narodzinami wnuka. Nasza główna bohaterka zakochuje się w jednym ze swoich uczniów w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Muzułmanin powoli wprowadza ją w swoją kulturę i religię, a kobieta nie podejrzewa, jakie są prawdziwe intencje mężczyzny. Ale gdy wreszcie uświadamia sobie kim jest jej ukochany, jest już niestety za późno...

Reyes Monforte wprowadza nas do świata terroryzmu poprzez historię miłosną pomiędzy Hiszpanką i Marokańczykiem. Czytelnik może poznać tu funkcjonowanie islamskich grup terrorystycznych działających na całym świecie i zapoznać się z metodami wykorzystania naiwnych, łatwowiernych zachodnich kobiet, które, z powodu zaślepienia miłością wpadają w sieci dżihadu. 

Książka nie jest o islamie, nie jest również pozycją przeciwko tej religii. Autorka wiarygodnie motywuje działania Najiba. Mężczyzna kieruje się chęcią zemsty i nienawiścią wobec niewiernych. Aby osiągnąć swój cel gotów jest na wszystko. Ta książka ma na celu przybliżenie czytelnikowi obrazu innowierców w oczach muzułmanów i roli kobiet w ich świecie.

Styl autorki pozwala łatwo utożsamić się z główną bohaterką i zaangażować się w wydarzenia. Powieść z ciekawymi wątkami i bardzo dobrze udokumentowana. Postacie są umiejętnie nakreślone, wiarygodne i dzięki temu niesamowicie realne. Bardzo przejrzysta forma i łatwa w odczycie.

Dosłownie ją pożarłam. Autorka opierając się na prawdziwych historiach odtworzyła dramat wielu zachodnich kobiet przechwyconych i wykorzystanych przez radykalnych islamistów jako broń. Szokująca, kontrowersyjna, wstrząsająca, wzbudzająca mnóstwo emocji. Lektura skłaniająca do głębszych refleksji. Trudno o niej zapomnieć. To ostrzeżenie dla tych, którzy nie są świadomi zagrożenia ze strony fanatycznych wyznawców religijnych. Zakończenie bardzo zaskakujące. Książka zainspirowana wiadomościami zasłyszanymi przez autorkę w wiadomościach telewizyjnych.

9 komentarzy :

 1. Bez wątpienia chcę ją przeczytać !

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno spodobała by sie mojej mamie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak własnie myślę, bo kiedyś czytała ksiązki o takiej tematyce jedna po drugiej.

   Usuń
 3. Już od jakiegoś czasu mam na nią ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytam już 4 książki naraz, bo zanim skończę jedną, już następne MUSZĘ przeczytać! Jak wydłużyć dobę?

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka. Mam nadzieję, ze uda mi się ją wkrótce przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Autor wpadł na dobry pomysł, żeby za pomocą miłości ukazać nam świat terroryzmu. Podoba mi się pomysł sięgnąłbym po tę książkę. Niestety, nienawidzę wątków miłosnych w książce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię takie książki, dlatego z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja powinnam mieć zakaz wchodzenia na Twój blog - kolejna książka, do której mnie zachęciłaś i to mocno :)

  OdpowiedzUsuń