niedziela, 9 marca 2014

Niewidzialny morderca - Lene Kaaberbøl, Agnete Friis

Tytuł: Niewidzialny morderca
Tytuł oryginału: Et stille umærkeligt drab
Autor: Lene Kaaberbøl, Agnete Friis
tłumaczenie: Robert J. Szmidt
wydawnictwo: Sonia Draga
data wydania: 19 lutego 2014
ISBN: 9788375088656
liczba stron: 392
kategoria: thriller
okładka: miękka


Wiele się tu dzieje. W ruinach starej bazy wojskowej w północnych Węgrzech dwaj biedni, naiwni romscy chłopcy odnajdują dawny magazyn broni. Nagle natykają się na coś bardziej wartościowego niż kiedykolwiek mogli przewidzieć. Konsekwencje tego znaleziska będą przerażające. Tymczasem w Danii Nina Borg stawia na szali życie swoje i rodziny, kiedy próbuje leczyć grupę obcokrajowców żyjących bezprawnie w kopenhaskich garażach. Co oni ukrywają i dlaczego są chorzy?

Autorki wprowadzają różne postacie i sytuacje, które początkowo wydają się niepowiązane. Jednak czytelnik zostaje nagrodzony gdy zróżnicowane kawałki poszczególnych historii ostatecznie łączą się w spójną całość. Nina Borg to przykład postaci pozytywnej. Pracuje dla tajnego stowarzyszenia, które organizuje opiekę medyczną dla nielegalnych uchodźców. Niebezpieczeństwa, którym stawia czoło są przerażające. Nasza bohaterka jest jednocześnie odważna i nieroztropna, ponieważ wie, że sprowadza zagrożenie na siebie i swoją rodzinę, ale nie może być obojętna wobec potrzebujących. Nieraz bardzo ciężko jej pogodzić obowiązki wobec rodziny z jej chęcią pomocy wygnańcom społecznym.

Książka unaocznia wzruszający los uchodźców, którzy opuścili swoje domy w Europie Wschodniej zwabieni przez fałszywe obietnice. Widzimy tu obojętność duńskiego rządu wobec ludzkiego cierpienia. Ataki na mniejszości narodowe ciągle rosną, wiele osób gardzi intruzami, którzy mają czelność przebywać w ich kraju. Taka niestabilna sytuacja nieuchronnie doprowadza do licznych aktów przemocy. Uchodźcy tu przedstawieni są zmuszeni trwać w przerażających warunkach, nędzy i czekają na pomoc, która niestety nadchodzi bardzo rzadko. Jest dużo łatwiej siedzieć w zaciszu własnego domu, oglądając telewizję współczuć uchodźcom, znacznie trudniej, gdy spotyka się te osoby twarzą w twarz na ulicy. Kaaberbøl i Friis nakreśliły tu również bardzo prawdziwe oblicza przedstawicieli mniejszości narodowych i tych którzy nie darzą ich sympatią. Nina nie patrzy na nich przez pryzmat polityki. Widzi ludzi, którzy potrzebują pomocy, a ona daje im to bez względu na konsekwencje.

Jak czytałam tą książkę ubolewał nad sytuacją uchodźców. Podziwiłam Sándora młodego, romskiego studenta prawa, który próbował wznieść się ponad ubóstwo i ludzką nienawiść. Zastanawiałam się, jakie zmiany w życiu bohaterów tej powieści wywołają te przerażające wydarzenia. Książka to niesamowity thriller pełen fascynujących scen pełnych napięcia, zaskakujący, do końca nieodgadniony. "Niewidzialny morderca" sprawia, że czytelnikiem wstrząsają dreszcze. Pozycja ta jest drugim tomem z serii "Nina Borg". Postać pielęgniarki z Czerwonego Krzyża jest jedynym elementem wspólnym poszczególnych części, więc czytelnik może przystąpić do lektury tej pozycji bez znajomości poprzedniego tomu z tej serii.

6 komentarzy :

 1. Skandynawskie thrillery to jest to co lubię bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiedź wstrząsających mną dreszczy jest zachęcająca :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro gwarantujesz dreszcze to trzeba przeczytać ;)
   Dodaję +2 punkty za oba kluczniki.
   - za każdym razem sprawdzam link i jak już go zaliczam do osiągnięć to informuję o tym w komentarzu ;)

   Usuń
 3. Nie spotkałam się jeszcze z tą autorką :) czas to chyba zmienić

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialna ! <3
  Muszę mieć, bo umrę!
  Dobrze, że pokazałaś mi tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ile tu tego... Wygląda naprawdę nieźle.

  OdpowiedzUsuń