piątek, 7 lutego 2014

Stommowisko. O mojej rodzinie i o mnie - Ludwik Stomma

Tytuł: Stommowisko. O mojej rodzinie i o mnie
Autor: Ludwik Stomma
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 28 października 2013
ilość stron: 296
ISBN: 9788324403288
kategoria: autobiografia / wspomnienia
okładka: twarda


Mimo, że Ludwik Stomma to znany pisarz, publicysta, etnolog, antropolog kultury, a także wykładowca uniwersytecki, ten utwór był pierwszym moim kontaktem z jego twórczością. Sięgnęłam po tą pozycję, ponieważ zapragnęłam poznać nieco bliżej rodzinę pisarza i jego samego.

W książce autor opowiada o dziejach swoich krewnych i przedstawia również światopoglądy jej członków. W publikacji odnajdziemy wiele faktów historycznych okraszonych żartami, historyjkami i komentarzami. Jednak uważny czytelnik spostrzeże, iż Ludwik Stomma pisze miło tylko na temat osób, które lubi. To co pisze na temat pozostałych - no cóż krótko mówiąc lepiej nie mieć w nim wroga...

Ludwik Stomma napisał wspomnienia pod wpływem namowy wydawcy. Z pewnością zaciekawi ona nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Książka jest zestawem historii o autorze, o ojczyźnie w której dojrzewał, o znanych osobistościach, poglądach. W "Stommowisku" porusza tematykę rzadko podejmowaną przez innych. Przecież nikt nie lubi upubliczniać prywatnych spraw, swoich poglądów czy relacji rodzinnych. Autor nie stworzył tu sagi rodzinnej, a opisał jedynie najbliższych krewnych. W dziele tym pisarz opisuje prywatne doświadczenia na tle faktów historycznych. Ukazuje znane niewspółczesne epizody poprzez zwykłą egzystencję. Starannie wszystko obmyślił.

Stomma nie posługuje się skrótami w kreśleniu historii. Wszystkie opowieści są doszlifowane, doprecyzowane w każdym szczególe. Mimo, że przytacza wiele faktów historycznych nie jest nieinteresujący, ponieważ z ogromną wprawą potrafi wpleść w tekst anegdoty. Niekiedy wręcz można by go nazwać gawędziarzem. Potrafi opisać w bardzo interesujący sposób suche fakty, co powoduje że stają się mniej emfatyczne i poprzez to ułatwia czytelnikowi dojrzeć coś oprócz wiedzy wyniesionej z lekcji historii czy podręczników. Wynurzenia są nasycone humorem i ironią. Autor dokonał bardzo ciekawego doboru tematów i faktów z życia.

"Stommowisko" to powieść bardzo intymna. Mimo to, autor wspomina w niej również o wielu znanych ludziach. W zabawny sposób przedstawia wydarzenia. Z każdą stroną odbiorca otrzymuje kolejne nowinki. Autor ma świadomość jak nie popaść w przesadę. Dlatego też uważam, że ta książka jest interesującą lekturą.

3 komentarze :

 1. Nie znam tego pana i nie ciągnie mnie do zapoznania się z jego historią póki co... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś mnie do niej nie ciągnie, ale znam jedną osobę, której by się to spodobało:).

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyrzuciłabym podtytuł tej książki. Brzmi to tak trochę wyniośle.
  Ale oczywiście absolutnie nie przekreśla książki, którą chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń