środa, 5 lutego 2014

Pan Przypadek i celebryci - Jacek Getner

Tytuł: Pan Przypadek i celebryci
Autor: Jacek Getner
wydawnictwo: Zakładka
data wydania: 2013
ISBN: 9788364459009
liczba stron: 234
kategoria: kryminał
okładka: miękka


Z twórczością Jacka Getnera mam styczność po raz pierwszy. "Pan Przypadek i celebryci" to druga część przygód detektywa, ale można ją czytać bez znajomości poprzedniej. Sięgnęłam po tą pozycję, ponieważ bardzo lubię czytać książki detektywistyczne. Autor zdołał w książce liczącej nieco ponad 200 stron zmieścić aż 3 śledztwa. Czy detektywowi uda się rozwiązać wszystkie zagadki? O tym dowiesz się czytając tą książkę...

Pierwsza historia "Miłość i medycyna" przedstawia świat aktorów. W trakcie inscenizacji umiera jeden z nich, który wcielił się w ostatnią swoją kreację - rolę nieboszczyka. Nasz główny bohater, detektyw Przypadek, rozpoczyna bezzwłocznie bardzo skomplikowane śledztwo. Prawie wszyscy z otoczenia zmarłego są podejrzani... Następna sprawa dotyczy zaginionej książeczki sławnego showmana, która zawiera kompromitujące informacje na jego temat. Tym razem wynik dochodzenia jest nieprzewidywalny... Ostatnia historia zatytułowana "Blondyn wieczorową porą" opowiada o zaginięciu młodego człowieka. Jego dziewczyna kontaktuje się z naszym detektywem i prosi go o pomoc w odszukaniu ukochanego. Jednak wychodzi na jaw, że poszukiwany nie był prawdomówny w stosunku do swojej narzeczonej... Nasz detektyw ma pełne ręce roboty...

W trakcie lektury wiele razy na mojej twarzy zagościł uśmiech. Powodowało go pojawienie się Błażeja Sakowicza "Młodego Boga Seksu", który ciągle spierał się ze swoim ojcem, o to który z nich może się poszczycić większym wzięciem u płci pięknej. Dobrze również się bawiłam gdy na stronach powieści pojawiał się fajtłapowaty podkomisarz Łoś.

Jacek Przypadek to postać, której nie da się nie lubić. Natomiast celebryci to zdemoralizowani, zarozumiali ludzie. Bez opamiętania gonią za popularnością i pieniądzem. Są zdolni do wszystkiego aby tylko pojawić się w mediach. Idą po trupach do celu. To ludzie rozbestwieni i łaknący nieustannie uwagi. Wyzuci ze skrupułów, wierzący we własną idealność i unikatowość.

W wielu scenach zauważyłam odwołania do prawdziwych wydarzeń i znanych osobowości. Autor świetnie opisał w książce celebrytów i ich poczucie prestiżu, arogancję. Ich świat przedstawiony jest jako kraina egotycznych bufonów, zabłąkanych w jego blasku. Pisarz daje do zrozumienia, że rozgłos i pieniądze mogą stać się przekleństwem. Getner sarkastycznie i okrutnie drwi z celebrytów, akcentując ich idiotyzm i amatorszczyznę.

Książka napisana przystępnym językiem. Bardzo bawiło mnie poczucie humoru autora, sarkazm z otaczającego nas świata oraz osobliwy styl opisu osób i okoliczności. Nie miałam szans na nudę w trakcie czytania tej książki. Ciekawe rozwinięcie wątków obyczajowych i oczywiście intrygujące wątki kryminalne. Czas przy lekturze mijał szybko i przyjemnie. Nie brakuje tu również nagłych zwrotów akcji. Zakończenie bardzo zaskakujące. Lektura w sam raz na poprawę humoru.

5 komentarzy :

 1. Ciekawie rozwinięte wątki to niewątpliwie duży plus.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem najważniejszą zaletą tej książki jest to, że mimo to, że to 2 tom z serii to można go czytać bez znajomości pozostałych :)

   Usuń
  2. Nie wiedziałam, że można go czytać bez znajomości innych - cieszę się, bo to ciekawa książka :)

   Usuń
 2. Czytałam pierwszą cześć przygód pana Przypadka i podobała mi się, mam nadzieję że i druga część wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo dobrego czytałam o tej serii i nie da się ukryć, że mam na nią wielką ochotę. Zwłaszcza ta kryminalna część mnie kręci. :)

  OdpowiedzUsuń