sobota, 1 lutego 2014

Czas prostowania gwoździ i inne historie - Ryszard Adam Gruchawka

Tytuł: Czas prostowania gwoździ i inne historie
Autor: Ryszard Adam Gruchawka
wydawnictwo: Favoryta
data wydania: 2013
ISBN: 9788393369911
liczba stron: 360
kategoria: literatura współczesna
format: ebook


Zbiór opowieści pod tytułem "Czas Prostowania Gwoździ" jest siedemnastą publikacją tego autora. Ryszard Gruchawka jest bardziej znany jako bajkopisarz. Dzięki tej publikacji możemy zapoznać się z jego prozą. To mój pierwszy kontakt z twórczością tego pisarza. Zaintrygował mnie tytuł zbioru.

W skład zbioru wchodzą trzy historie. Pierwsza zatytułowana "Nagie Ścierniska” to wzruszająca kronika o problemach ludzi żyjących w Polsce w latach 70-tych ubiegłego wieku. Ukazuje wędrówkę młodego człowieka, który opuszczając domostwo nie był pewien czy uda mu się powrócić. To wspomnienia pisarza z lat dziecięcych i dorastania. W drugiej historii "Buty Emigranta" autor przedstawił realia emigracji zarobkowej w Irlandii. Opisał w niej próby poszukiwania szczęścia. To autobiograficzna opowieść o pobycie polskiego emigranta w Irlandii. Trzecia opowieść zatytułowana "Czas Prostowania Gwoździ" porusza problematykę próby przykrego dopasowania się do polskiej rzeczywistości po powrocie z emigracji.

"Nagie ścierniska" Ryszard Gruchawka tworzył aż przez 20 lat. Sam o tej opowieści mówi: "Nie boję się użyć słowa folklor, ratując - tamten jakże inny i zarazem odległy świat pełen zwyczajności - przed zapomnieniem. Są też ciche spotkania z ludźmi jakby z innej epoki. Czasu, który bezpowrotnie minął wraz z jedną z pór roku."

W historii "Buty Emigranta" autor ze wstrząsającą otwartością opisuje czas spędzony w Irlandii i pozbawia nas wszelkich złudzeń związanych z życiem na emigracji zarobkowej. "W książce chciałem pokazać świat zdobywany przez ludzi granatem od pługa oderwanych, nie mających żadnego przygotowania, wykształcenia i znajomości języka" - mówi Ryszard Gruchawka. "To są ludzie pokorni, którzy upokorzenia przyjmują z uśmiechem. Ludzie z całkowitej prowincji dostają za tydzień pracy na przykład 500 euro i nie są na to przygotowani, tak samo jak na życie w innej cywilizacji." - dodaje pisarz.

"Buty emigranta" to opis doznań, odczuć, przeżyć, spostrzeżeń i rozważań pisarza związanych z pobytem w Irlandii. Odzwierciedla to, co dostrzegł i zaznał będąc na emigracji, gdzie udał się aby dorobić się. Niestety nie dochrapał się fortuny. Cytując za autorem: "Zanim trafiłem do Irlandii miałem parę butów na suche dni i parę gumiaków na niepogodę. (...) Żegnałem wyspę bez szczególnych wzruszeń, ze stertą dziurawych skarpet. Siedem miesięcy w irlandzkim kołowrocie. Od wizji dobrobytu i serdeczności do nieznośnego bólu stopy. Jak na ironię - w prawym bucie."

Ostatnia a zarazem tytułowa opowieść to "Czas prostowania gwoździ". Poświęcona jest sytuacji panującej w Polsce na początku lat 80. ubiegłego wieku. Opowieść ta unaocznia problemy osób, które już wydały przywiezione pieniądze i są ponownie w tym samym punkcie co przed wyjazdem.

W trylogii ukazana jest historia tułacza, który ciągle poszukuje idealnego dla siebie miejsca na świecie. W zbiorze tym autor podważa wiele wierzeń związanych z emigracją. Udowadnia, że jako emigranci nie radzimy sobie wspaniale na obczyźnie. Twierdzi, że nie jesteśmy generalnie poważani przez cudzoziemców. Pisze, że nie wszyscy Polacy są uczciwi, że Irlandczycy nie są naszymi pobratymcami. Pisarz uważa, że emigracja zarobkowa jest bardzo poniżająca.

Opowieści napisane są pięknym, kwiecistym językiem. Czyta się je bardzo szybko. Autor mniej interesujące wydarzenia, potrafi zobrazować tak, że aż dziwiłam się jak wpadł na takie przenośnie.

4 komentarze :

 1. Zaskoczyła mnie informacja, że książka ta powstawała przez 20 lat. Na pewno jest dopracowana w każdym calu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor twierdzi: "najlepszym przepisem na dobrą, ciekawą pracę jest życiowa historia ubarwiona słowem. Oprócz tego pisząc musimy mieć motywację. Na siłę nie można tworzyć".

   Usuń
 2. Nie znam tego autora, ale i mnie zaintrygował tytuł książki. A z tego, co napisałaś, treść książki też jest warta zainteresowania sie nią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak tytuł jest świetny i sama okładka intryguje ,a do tego ten język i szybkość czytania przemawiają na tak;)

   Usuń